Przekształć wszystko w tarocie  do góry strzale, wznoszącej się na oparach z kotła.
Jego/jej ubranie jest ozdobione pszczołami oraz wężami. Stoi w tarocie w który lewą ręką przelewa wodę ze srebrnego  miast prawą ciska ogień. Po obu stronach kotła stoją lew oraz orzeł (u* karcie Sztuka znajdują się po obu stronach jaja orfickiego). opisywane postaci! również przeszły radykalną zmianę. Lew zabielił się, a orzeł zaczerwienił. Jedno oraz drugie przekształciło się we własne przeciwieństwo w tarocie w trudno typowy dla podwójnego chrztu ognia oraz wody (zjednoczeni*] białej oraz czerwonej tynktury).
Na samym dole karty widzimy harmonijną koegzystencję ogni*] oraz wody. mistrz magii pisze:

Trzeba nam jednak wiedzieć,  to jedynie surowy symbol duchowej idei, mówiącej o zaspokajaniu się jednego cząstkowego żywiołu poprzez łączenie się z drugim, równie niekompletnym żywiołem, stanowiącym jego dopełnienie.

Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu czytelników może opisywane wypady w tarocie w dziwny, zawiły świat alchemii jako niepotrzebne odchodzenie od głównego tematu niniejszej książki, czyli tarota.  Jednak podobne dygresje czyni sam mistrz magii. Stanowią one istota)! składnik Tarota Marsylskiego, odróżniający go od bardziej tradycyjnych talii. Alchemiczne aspekty Tarota Marsylskiego są wpisane w tarocie strukturę samego tarota. w tarocie w istocie, dopóki nie poznałem proce- sów alchemicznych, do których nawiązuje mistrz magii, nie wiedziałem,  czemu karta Umiarkowanie/Sztuka nosi tytuł „Córka Łagodzących,
Czy Głupiec nie jest wystarczająco bezmyślny, Mag złodziejski uwodzicielska, Cesarzowa nikczemna, Cesarz apodyktyczny, Hierofant bigoteryjny, Kochankowie wiarołomni, Rydwan pretensjonalny, Żądza lubieżna, Eremita onanistyczny, Koło Fortuny fatalne, Dostosowanie niesprawiedliwe, Wisielec udręczony, Śmierć mordercza, Sztuka chaotyczna, Wieża katastroficzna, Gwiazda markotna, Księżyc  oraz okrutny, by nie wyczerpać całego potencjału zła na świecie?
Wydaje się oczywiste, że Diabeł to coś innego niż zło ostateczne. Świadczy o tym już sama pełna nazwa omawianej karty. Jest on Władcą Bram Materii. Może to nieco przerażać, kiedy jest się przekonanym, że życie doczesne to rodzaj rozłąki z Bogiem, a wszystko na planie materialnym, w tarocie w tym ja oraz ty, jest z gruntu złe. Ale, tam do licha, pora dorosnąć!